Binjaket më të vjetra britanike panë katër monarkë dhe 20 kryeministra për 102 vjet, zbulojnë sekretin e jetëgjatësisë së tyre (Foto)

Me të mbushur 102 vjet, këto binjake pritet të bëhen më të vjetrat në Britaninë e Madhe.

Phyllis Jones dhe Irene Crump jetojnë në Worcestershire të Anglisë, ku edhe kanë lindur më 1916, transmeton Telegrafi.

Gjatë jetës së tyre të gjatë, ato kanë parë katër monarkë të ngrihen në fron, zgjedhjen e 20 kryeministrave, si dhe kaluan në të dy Luftërat Botërore.

Bashkë me motrën e madhe, kur ishin katërvjeçare

Britaniket zbuluan edhe sekretin e jetëgjatësisë së tyre, që konsiderohet se është te pijet e forta, si dhe ngrënia e mishit të peshkut.

Para tetë vitesh, ato kanë lënë familjet e tyre, për të shkuar të jetojnë së bashku në një azil për të moshuar.

Fëmijët e tyre kanë bërë hulumtime në internet dhe gjetën se Phyllis, që është 25 minuta më e vjetër se Irene, janë binjaket më të vjetra britanike.

Megjithatë, ende nuk i kanë kontaktuar zyrtarët e Librit të Rekordeve të Ginisit.

Phyllis dhe Irene para disa vitesh

“Nëna ime ka probleme mendore shkaku i demencës, por duket më e re se mosha e saj. Do të bëjmë një aheng të vogël në qendrën ku banon, pasi nuk dëshiron të del përjashta”, ka thënë i biri i Phyllis.

Sa i përket tezes së tij Irene, thotë se i nevojitet shkopi për të ecur, por nuk e ka asnjë problem tjetër shëndetësor.

Me të mbushur 100 vjet, binjakeve iu ka arritur një urim special prej Mbretëreshës Elizabeta. Mirëpo, këtë vit e as derisa të mbushin 105 nuk do të marrin ndonjë urim tjetër, për shkak të rregullores për urimet. /Telegrafi/

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Lajme tjera

Gratë vjedhin lule me rrënjë në Podujevë ( Video)

Dy gra janë parë duke vjedhur disa lule me rrënjë në një vazo në qendër të qyteti të Podujevës. Derisa ato ecin pranë luleve, njëra nga gratë zgjatë dorën me

Pamje të reja nga stuhia e fuqishme që goditi Ulqinin

Një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmë Ulqinin, duke shkaktuar kështu dëme të mëdha materiale. Në disa video që kanë publikuar banorët, shihen drunjtë e rrëzuar mbi disa vetura, rrugët

Haradinaj reagon pas publikimit të përgjimeve ku përmendej plani për ndryshimin e kufijve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas publikimit të përgjimeve, ku dy komedianë rusë zhvilluan me të një bisedë telefonike duke u prezantuar si ish-presidenti i Ukrainës Poroshenko, derisa

Kapet arsenal armësh në Malishevë, shtatë të arrestuar

Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, përkatësisht Stacioni Policor në Malishevë, në kuadër të angazhimeve të vazhdueshme në parandalimin e dukurive negative dhe realizimit të objektivave policore për krijimin e

BE kushte të reja për Serbinë – Beogradi të njoh gjenocidin në Srebrenicë

Brukseli propozon një kusht të ri për pranimin e Serbisë në BE – njohjen e gjenocidit në Srebrenicë, shkruan “Veçernje novosti”. Këto kërkesa janë gjithnjë e më të forta në

Naim Maloku ftohet nga Specialja

Ish eprori i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Naim Maloku është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë për t’u intervistuar në cilësinë e dëshmitarit. Maloku ka njoftuar se është

Kush do të merret me “Trepçën”? Beogradi e do për vete, Kosova për vete

Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar. Ndërmarrja industriale metalurgjike Trepça,

PDK mbështet platformën për dialogun

Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të PDK, ka thënë se do të mbështesin platformën dhe se do të ofrojmë mbështetjen e tyre për të gjitha çështjet. “PDK e

Kryesia e LDK-së bën homazhe në Prekaz

Në ditën e tretë të Epopesë së lavdishme të UÇK-së, anëtarë të Kryesisë të LDK-së kanë bërë homazhe te Kompleksi Memorial në Prekaz dhe kanë vizituar familjen Jashari. Në emër

Buzëqeshja e njëjtë e Thaçit në 12 fotografi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi kohët e fundit ka shpeshtuar takimet në zyrën e tij. Ai po dekoron personalitete të shumta me çmime të ndryshme për kontributet e