Mustafa për INTERPOL: Ndërkombëtarët më erdhën në zyre që të festojmë, politika fajtore për dështimin

 

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Ekrem Mustafa thotë se edhe aleatët strategjikë deri në mëngjes kanë pritur anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.

Mustafa ka thënë se INTERPOL-i, si mekanizëm i sigurisë, është shndërruar në mekanizëm politik.

 

 

“Politika ka ndikuar që Kosova të mos anëtarësohet në INTERPOL”, tha Mustafa në RTV Dukagjini.

Mustafa ka thënë se nga kontaktet që ai ka pasur me zyrat ndërkombëtare, i është preferuar që procesi i anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL nuk duhet të politizohet.

“Kam pasur sugjerime që unë të mos marrë pjesë në punimet e asamblesë së përgjithshme të INTERPOL-it. Më kanë thënë që duhet të marrin pjesë vetëm grupet punuese nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe mekanizmi i sigurisë”, tha Mustafa.

Ministri i Punëve të Brendshme ka thënë se është pajtuar me Kryeministrin që në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të INTERPOL-it, në Dubai të shkojnë vetëm grupet punuese nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Mustafa ka thënë se në mëngjes në zyrë e kanë vizituar miqtë tanë ndërkombëtar dhe janë përgatitur për ta festuar anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL.

“Në mëngjes kam pasur në zyrë mysafirë nga aleatët më të mëdhenj ndërkombëtarë. Dhe janë përgatitur për të dalë me festua, sepse ata kanë shpresuar që do të kemi suksese”, deklaroi Mustafa.

“Kanë dështuar edhe llogaritë tona, jo vetëm llogaritë e aleatëve tanë, por nuk do të thotë se e gjithë puna ka shkuar dëm”, tha Mustafa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Lajme tjera

Gratë vjedhin lule me rrënjë në Podujevë ( Video)

Dy gra janë parë duke vjedhur disa lule me rrënjë në një vazo në qendër të qyteti të Podujevës. Derisa ato ecin pranë luleve, njëra nga gratë zgjatë dorën me

Pamje të reja nga stuhia e fuqishme që goditi Ulqinin

Një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmë Ulqinin, duke shkaktuar kështu dëme të mëdha materiale. Në disa video që kanë publikuar banorët, shihen drunjtë e rrëzuar mbi disa vetura, rrugët

Haradinaj reagon pas publikimit të përgjimeve ku përmendej plani për ndryshimin e kufijve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas publikimit të përgjimeve, ku dy komedianë rusë zhvilluan me të një bisedë telefonike duke u prezantuar si ish-presidenti i Ukrainës Poroshenko, derisa

Kapet arsenal armësh në Malishevë, shtatë të arrestuar

Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, përkatësisht Stacioni Policor në Malishevë, në kuadër të angazhimeve të vazhdueshme në parandalimin e dukurive negative dhe realizimit të objektivave policore për krijimin e

BE kushte të reja për Serbinë – Beogradi të njoh gjenocidin në Srebrenicë

Brukseli propozon një kusht të ri për pranimin e Serbisë në BE – njohjen e gjenocidit në Srebrenicë, shkruan “Veçernje novosti”. Këto kërkesa janë gjithnjë e më të forta në

Naim Maloku ftohet nga Specialja

Ish eprori i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Naim Maloku është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë për t’u intervistuar në cilësinë e dëshmitarit. Maloku ka njoftuar se është

Kush do të merret me “Trepçën”? Beogradi e do për vete, Kosova për vete

Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar. Ndërmarrja industriale metalurgjike Trepça,

PDK mbështet platformën për dialogun

Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të PDK, ka thënë se do të mbështesin platformën dhe se do të ofrojmë mbështetjen e tyre për të gjitha çështjet. “PDK e

Kryesia e LDK-së bën homazhe në Prekaz

Në ditën e tretë të Epopesë së lavdishme të UÇK-së, anëtarë të Kryesisë të LDK-së kanë bërë homazhe te Kompleksi Memorial në Prekaz dhe kanë vizituar familjen Jashari. Në emër

Buzëqeshja e njëjtë e Thaçit në 12 fotografi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi kohët e fundit ka shpeshtuar takimet në zyrën e tij. Ai po dekoron personalitete të shumta me çmime të ndryshme për kontributet e