Mercedes-Benz A-Class vs. CLA: shikoni ndryshimet

‘Kur debutoi në 2015-ën, Mercedes-Benz CLA kishte një sukses të madh. Po pas një gjysme dekade, natyrisht që ka nevojë për modifikime.

Por si mund të krahasojmë CLA-në e re me Sedan-in A-Class? Në sipërfaqe duket sikur makinat e Mercedes janë e njëjta makinë. Por gërmoni më thellë dhe do të gjeni ndryshime midis këtyre dy modeleve.

Hidhini një sy Sedan-it A-Class në të majtë dhe CLA-së së re në të djathtë. A mund të gjeni ndryshimet vetë?

Pjesa e përparme

Përveç prerjes zi dhe portokall AMG-esque të CLA-së, këto dy makina duken njëlloj. Por në fakt CLA është më e madhe. Ajo ka përmasa 184.6 inç e gjatë dhe 72 inç e gjerë, krahasuar me Sedan-in A-Class 179.1 inç të gjatë dhe 70.7 inç të gjerë. Megjithatë CLA nuk është aq e gjatë vertikalisht, 56.7 inç krahasuar me 56.9 inç të sedanit.

JuxtaposeJS

Por CLA nuk është vetëm më i madh. Ka disa detaje vizuale të cilët vetëm entuziastët e zjarrtë të Mercedes mund t’i vënë re.

Fenerët për shembull nuk janë aq të hollë dhe të mprehtë sa atë të sedanit A-Class.

Jashtë kësaj, grila që kanë makinat në pjesën e përparme janë pothuaj identike. Kanë të njëjtën madhësi dhe logon e Mercedes të pozicionuar në qendër të grilës.

Pjesa e pasme

Pjesa e pasme është ajo që ndan CLA-në e re plotësisht nga Sedan-i A-Class.  Dritat e pasme kanë një formë rrjedhëse. Të ngjashme me ato që gjenden në CLS më të mëdha, ato janë ndryshe nga njësitë e Sedan-it A-Class.

JuxtaposeJS

Gjithashtu forma e pasme është ndryshe në dy modelet. A-Class ka pjesën e pasme të mprehtë dhe me formë, ndërsa CLA është më e sheshtë. Të dy makinat kanë dy tuba shkarkimi.

Pjesa anësore

Sedan-i A-Class dhe CLA kanë profil të ngjashëm. Por siç mund ta keni vënë re kur përmendëm dimensionet, CLA ëshë më e shkurtër. Stili i saj si ‘coupe’ i jep asaj një dhomë për pasagjerët më kompakte.

JuxtaposeJS

CLA ka më pak vija gjithashtu. Sedan-i A-Class ka një vijë të dallueshme që shrihet nga fenerët e përparmë tek ato të pasmë. Ndërsa CLA është komplet i sheshtë.

Interiori

Ndërsa pjesa e jashtme e makinave kishte dallime të dukshme, pjesët e brendshme janë kaq identike saqë nuk mund të dallohen lehtë.

JuxtaposeJS

Interiori i makinave është i njëjtë, duke filluar nga timoni, tre ventilatorët e ajrit të pozicionuara në qendër, dhe deri tek ekrani 10.3 inç.

Performanca

Meqë këto makina janë të njëjta në mënyrë esenciale, nuk është e habitshme që ndajnë të njëjtët elementë. Por CLA e ndan veten si makina që është më e orientuar drejt performancës. A-Class merr fuqi nga motori turbocharged 2.0 litërsh me gjashtë cilindra në një linjë. Ndërsa CLA ka motorin më të fuqishëm me katër cilindra dhe prodhon 221 kuaj fuqi. /Auto Ekspress

Lajme tjera

Kush do të merret me “Trepçën”? Beogradi e do për vete, Kosova për vete

Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar. Ndërmarrja industriale metalurgjike Trepça,

PDK mbështet platformën për dialogun

Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të PDK, ka thënë se do të mbështesin platformën dhe se do të ofrojmë mbështetjen e tyre për të gjitha çështjet. “PDK e

Kryesia e LDK-së bën homazhe në Prekaz

Në ditën e tretë të Epopesë së lavdishme të UÇK-së, anëtarë të Kryesisë të LDK-së kanë bërë homazhe te Kompleksi Memorial në Prekaz dhe kanë vizituar familjen Jashari. Në emër

Buzëqeshja e njëjtë e Thaçit në 12 fotografi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi kohët e fundit ka shpeshtuar takimet në zyrën e tij. Ai po dekoron personalitete të shumta me çmime të ndryshme për kontributet e

Thirret ezani i parë në xhaminë më të madhe të Turqisë

Në xhaminë Çamlıca e cila është ndërtuar në kodrën më të lartë të Stambollit dhe ndërtimi i së cilës ka zgjatur për 6 vite u thirr ezani i parë. Ezani

Flet i riu nga videoja ‘A ban me fol’, thotë se nuk ka nevojë për financim dhe se është mjaft mirë

Një video e realizuar vite më parë, u bë sensacion ditëve të fundit. Madje fjalët e thëna nga një i ri nga Drenica u emituan dhe edituan nga shumë të

Shënohet dita e Mësuesit

Në Kosovë dhe në të gjitha trevat shqiptare, sot shënohet 7 Marsi – Dita e Mësuesit, e cila është një ngjarje me rëndësi kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit e

Zyrtare: Pranohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol

Kosova edhe një herë ka aplikuar për t’u bërë pjesë e organizatës së sigurisë, Interpol. Asambleja e Interpol sivjet do të mbahet në Santiago të Kilit në muajin tetor. Zëvendësministri

Rrëfimi i rapsodit shqiptar, tregon këngët që i pëlqente Adem Jashari në vitet e 80’ta

Kjo është fotografia e Adem Jasharit  cila u publikua për herë të parë nëpër rrjetet sociale dhe më pastaj nëpër media, ku shihet komandanti në mesin e  rapsodëve duke dëgjuar

Britanikët reagojnë ashpër pas emërimit të Naser Shalës, jep dorëheqje O’Connell

Ambasada e Britanisë në Kosovë është ndarë e pakënaqur me emërimin e Naser Shalës si drejtor i Sekretariatit të Agjencisë Kosovare të Krahasimit dhe Verifikimit të Pronës. Në shenjë pakënaqësie