Ramiz Kelmendi i LDK-së kërkon heqjen e taksës për prodhimet serbe

Ramiz Kelmendi i LDK-së kërkon heqjen e taksës për prodhimet serbe

Deputeti i LDK-së, njëherazi biznesmeni Ramiz Kelmendi ka kërkuar që taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjës të hiqet ashtu siç ka kërkuar ShBA-ja, sepse siç ka thënë ai, rekomandimet e Shteteve të Bashkuara duhet që të gjitha institucionet ekzekutive në Kosovë t’i kuptojnë seriozisht.

Kelmendi, i cili është biznesmeni që përmes kompanisë së tij “Elkos” importon më së shumti pçrodhime serbe në Kosovë, ka thënë se taksa dëmton miqësinë e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Për të parë videon, klikoni këtuVIDEO

“Suspendoni taksën – dëgjoni mikun e madh SHBA-në”, ka thënë Kelmendi, përmes një shkrimi të publikuar sot në rrjetin social Facebook.

Kelmendi përkujton se ata politikanë që nuk i kanë dëgjuar rekomandimet e fuqive mike janë “shkrumbuar”. Prandaj, deputeti Kelmendi sugjeron që taksa ndaj Serbisë dhe Bosnjës do duhej që urgjentisht të suspendohej, që në sekondën e parë pas rekomandimit nga Shtetet e Bashkuara dhe, sipas tij, ti kërkohet falje ShBA-së për shkak të moskunsultimit paraprak me ta.

“Rekomandimet e SHBA-ve duhet që të gjitha institucionet ekzekutive në Kosovë ti kuptojnë seriozisht. Nuk duhet të harrojmë se edhe këto rekomandime kanë një kufi kohor të të zbatuarit. Këtu nuk po flitet fare e as që po bëhet fjalë opsioni që sygjerojnë disa krerë nga skena e brendshme me lloj lloj frazash, se taksa nuk e dëmton miqësinë me mikun e madh”, ka thënë Kelmendi.

Përveç vendosjes së taksës ndaj produkteve serbe, në muajin nëntor të vitit të kaluar, Ministria e Tregtisë kishte marrë vendim për heqjen nga tregu të të gjitha produkteve që i referoheshin Kosovës si: “Kosova dhe Metohija”.

E njëra prej kompanive që ishte dëshmuar se mbante produkte që mbanin mbishkrimin “Kosovë dhe Metohi”, është Elkos/ETC – e cila është në pronësi të deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ramiz Kelmendi.

Mallrat të cilat mbanin mbishkrimin “Kosova dhe Metohija” ishte produkte të lavanderisë dhe kujdesit shtëpiak, të cilat vinin nga Serbia.

Elkos është kompani e autorizuar për distribuimin e produkteve të kompanisë gjermane “Henkel”, e cila kishte kontraktuar firmën serbe “Merix” për shpërndarjen e produkteve të saja në Republikën e Serbisë dhe në territorin e Republikës së Kosovës. Elkos, produktet e kompanisë Henkel, i importon nga firma serbe Merix dhe i distribuon në Kosovë.

Pikërisht në këto produkte të kujdesit shtëpiak dhe lavanderisë ishte shfaqur mbishkrimi “Kosova dhe Metohija”.

Mirëpo, për të shmangur këtë skandal, kompania Elkos kishte mbuluar mbishkrimin “Kosovë dhe Metohi” përmes letrave që u ka vendosur mbi mbishkrimin origjinal. /Insajderi.com

Lajme tjera

Gratë vjedhin lule me rrënjë në Podujevë ( Video)

Dy gra janë parë duke vjedhur disa lule me rrënjë në një vazo në qendër të qyteti të Podujevës. Derisa ato ecin pranë luleve, njëra nga gratë zgjatë dorën me

Pamje të reja nga stuhia e fuqishme që goditi Ulqinin

Një stuhi e fuqishme ka goditur mbrëmë Ulqinin, duke shkaktuar kështu dëme të mëdha materiale. Në disa video që kanë publikuar banorët, shihen drunjtë e rrëzuar mbi disa vetura, rrugët

Haradinaj reagon pas publikimit të përgjimeve ku përmendej plani për ndryshimin e kufijve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas publikimit të përgjimeve, ku dy komedianë rusë zhvilluan me të një bisedë telefonike duke u prezantuar si ish-presidenti i Ukrainës Poroshenko, derisa

Kapet arsenal armësh në Malishevë, shtatë të arrestuar

Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, përkatësisht Stacioni Policor në Malishevë, në kuadër të angazhimeve të vazhdueshme në parandalimin e dukurive negative dhe realizimit të objektivave policore për krijimin e

BE kushte të reja për Serbinë – Beogradi të njoh gjenocidin në Srebrenicë

Brukseli propozon një kusht të ri për pranimin e Serbisë në BE – njohjen e gjenocidit në Srebrenicë, shkruan “Veçernje novosti”. Këto kërkesa janë gjithnjë e më të forta në

Naim Maloku ftohet nga Specialja

Ish eprori i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Naim Maloku është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë për t’u intervistuar në cilësinë e dëshmitarit. Maloku ka njoftuar se është

Kush do të merret me “Trepçën”? Beogradi e do për vete, Kosova për vete

Punonjësit serbë të Trepçës në veri, nuk pranojnë të regjistrohen si aksionar në këtë ndërmarrje. Qeveria në Prishtinë për këtë veprim po e akuzon Beogradin zyrtar. Ndërmarrja industriale metalurgjike Trepça,

PDK mbështet platformën për dialogun

Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të PDK, ka thënë se do të mbështesin platformën dhe se do të ofrojmë mbështetjen e tyre për të gjitha çështjet. “PDK e

Kryesia e LDK-së bën homazhe në Prekaz

Në ditën e tretë të Epopesë së lavdishme të UÇK-së, anëtarë të Kryesisë të LDK-së kanë bërë homazhe te Kompleksi Memorial në Prekaz dhe kanë vizituar familjen Jashari. Në emër

Buzëqeshja e njëjtë e Thaçit në 12 fotografi

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi kohët e fundit ka shpeshtuar takimet në zyrën e tij. Ai po dekoron personalitete të shumta me çmime të ndryshme për kontributet e