Kryeministri Haradinaj: Kosova votoi buxhetin më të madh në historinë e saj, 2 miliardë e 370 milionë euro

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, përshëndet dhe uron miratimin në lexim të dytë të të Projektligjit për Buxhetin 2019 të Republikës së Kosovës, me 2 miliardë e 370 milionë euro,... Lexo më shumë »

Zyrtare: Nga sot nuk do të ketë më 500-she

Gjatë ditës së sotme Bankat Qendrore anembanë Evropës ku përdoret valuta euro, do të ndalojnë së përdoruri kartëmonedhën 500 euro. Ky vendim u morë pasi që kjo kartëmonedhë është më e lehta... Lexo më shumë »

Ramiz Kelmendi i LDK-së kërkon heqjen e taksës për prodhimet serbe

Deputeti i LDK-së, njëherazi biznesmeni Ramiz Kelmendi ka kërkuar që taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjës të hiqet ashtu siç ka kërkuar ShBA-ja, sepse siç ka thënë ai, rekomandimet e... Lexo më shumë »

Goditet ekonomia e dytë më e madhe në botë

Ekonomia e Kinës ka vazhduar të ngadalësohet në tremujorin e fundit të vitit 2018, treguan shifra zyrtare, duke rritur frikën për ndikimin në ekonominë globale. Gjatë tre muajve të fundit deri në... Lexo më shumë »

Banka Botërore për Kosovën: Rritje ekonomike 4.5% për 3 vjet radhazi

Banka Botërore parasheh se gjatë tre viteve të ardhshme rritja ekonomike e kosovës do të jetë më e madhja në regjion, trasnmeton Gazeta Metro. Raporti i fundit i Bankës Botërore për ekonominë... Lexo më shumë »

Më 31 janar votimi i buxhetit 2019 në Kuvend

Buxheti për këtë vit në shumë prej 2.3 miliardë euro pritet të jetë në votim të dytë në seancën Kuvendit të Kosovës më 31 janar. Këtë e ka bërë të ditur kryetari... Lexo më shumë »

Shqipëri, lehtësitë që përfitojnë 109 mijë biznese

Ja si është kompozuar skema e taksimit në Shqipëri, pas një seri ndryshimesh në sistemin tatimor që ka ndërmarrë qeveria në vitin 2018, duke ulur barrën fiskale për biznesin dhe qytetarët, nëpërmjet... Lexo më shumë »

Zvicra e gatshme të përkrahë promovimin e produkteve bujqësore të Kosovës në tregun zviceran

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Mevludin Krasniqi, ka pritur në një takim Presidentin e Dhomës së Tregtisë, Industrisë dhe Shërbimeve Zvicër –Kosovë, Stefan Sarkany, bashkë me një delegacion të kësaj... Lexo më shumë »

Arabia Saudite ka më shumë naftë sesa mendohej

Arabia Saudite, një nga prodhuesit më të mëdhenj të naftës në botë, tha se rezervat e saj të naftës arritën në 268.5 miliardë fuçi, një shifër shumë më e lartë se sa... Lexo më shumë »

Këtë vit vendosen pompat e derivateve në autostradë, pagesa për kalim vitin tjetër (Video)

Gjatë këtij vitit në Autostradën “Ibrahim Rugova” pritet të vendosen pompat e derivateve dhe do të përmirësohet edhe ndriçimi publik. Kështu ka thënë ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj në një intervistë për... Lexo më shumë »