Sallata që mund t’iu ndihmojnë të humbni peshë shpejtë, ja si ta përgatisni

A keni gjetur ndonjëherë vetën tuaj duke u shtrirë në shtrat gjatë natës, duke shikuar tavanin, ndërsa një dëshirë e parreshtur e ngrënies së ndonjë ushqimi fillon t’iu pushtojë. Sallata është ushqimi... Lexo më shumë »

Kush është qyteti shqiptar që shpenzon më së shumti për të ngrënë në restorante

Shqipëria, në krahasim me rajonin, por edhe disa vende të Europës, është më e shtrenjtë për vaktet në restorantet e lira. Sipas portalit më të madh të dhënave Numbeo.com, një vakt në... Lexo më shumë »

Gurabija

Gurabija Nevojiten: 2 ve 1 gotë ( uji) sheqer 1 gotë (uji) kos 1 gotë (uji) vaj 1 lugë qaji bikarbonat ( sodë buke) dhe Miell sipas nevojes ( derisa brumi nuk... Lexo më shumë »

Sarma në një mënyrë të veqantë

Duhet një lakër mesatare, e ziejmë komplet në tenxhere të mbushur me ujë. Prej momentit kur merr valë, e ziejmë 10-15 min. E lëmë të ftohet… Në një fërtere fërgojmë një qepë... Lexo më shumë »

Supë me hudhra dhe qepë për forcimin e imunitetit. Receta e mengjesit

Supa me hudhra dhe qepë është një recetë perfektë për të rritur mbrojtjen e trupit. Në fakt të dy përbërësit janë të pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Përveçse të mirave si... Lexo më shumë »

Tortë pa pjekje me kroasan

Përbërësit 1 l qumësht 3 puding vanilje 1 luge nisheste 200 gr sheqer pluhur 250 gr margarin 200 gr çokollatë e zier 200-300 gr biskota 2 qese kroasan (nga te medhat) Pak... Lexo më shumë »

Kek me 4 përbërës

Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer i kaftë. 200 gr çokollatë e zezë 200 ml Krem Hapat Çokollatën e zezë e ndajmë në copa të vogla, e vendosim në një tenxhere për... Lexo më shumë »

Muffins me kokos

Kombinimi i bananeve me kokos, këtyre muffinsëve u jep një shije të vecantë. Përbërsit: 250 gr miell 100 gr sheqer 75 gr gjalpë 50 gr kokos 150 ml jogurt 1 pluhur pjekurinash... Lexo më shumë »

Tortë me lajthi e çokollatë

Perbersit: 150 gr gjalpë 100 gr kakao 5 lugë gjelle sheqer 4 lugë gjelle lajthi të bluara 3 lugë gjelle miell 1 pluhur pjekurinash Dressing: 100 ml qumësht 100 ml lëng portokalli... Lexo më shumë »

Revani me griz

Perbersit: 1 filgjan sheqer (filgjani 250ml) 1 filgjan miell 1 filgjan kokos 1 filgjan vaj 1 filgjan qumësht ose kos 1 filgjan grizë 1 pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje 3 vezë... Lexo më shumë »