Dhunë, shfrytezim seksual, aborti i detyruar- historia trishtuese e nxënsës nga Drenasi me hetuesin policor

Një nxënëse nën moshën 16-vjeçare nga Drenasi, kishte shkuar në polici për të denoncuar profesorin e saj. Por, në vend të gjetjes së ndihmës, ajo ka gjetur një “padron” skllavërues policor. Pas... Lexo më shumë »

Kryeministri shqiptar i luftës: Gjermanët na ofruan shtet të pavarur, Çamërinë dhe Kosovën

Mustafa Merlika Kruja – Vetëparaqitje / dokumenti që hedh dritë mbi çështje të rëndësishme të viteve 1939-1943 Cilat ishin arsyet që e shtynë një nacionalist të paepur si Mustafa Merlika Kruja, përfaqësuesi... Lexo më shumë »

Skënderbeu në version më ndryshe

Skënderbeu në version më ndryshe Heroin kombëtar te ne gjithmonë e inskenojnë dhe e luajnë shabllon Ilir Muharremi Aktori duhet të ballafaqohet me shqetësimin e brendshëm, pavarësisht cilin personazh tenton ta krijojë.... Lexo më shumë »

Shumë para, për pak gjë

Milazim KRASNIQI Sqarimi im lidhur me pozicionin në redaksinë e Fjalorit Enciklopedik të Kosovës, nuk ka brenda vetes as mllef, as ligësi. Ka vetëm dëshirën e mirë dhe obligimin moral që të... Lexo më shumë »

“Nese Serbia ia merr Kosovës një pjesë, pse të mos bashkohemi me Shqipërin e Maqedonin Perendimore”

Historiani Jakup Krasniqi, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, ka thënë se Serbisë nuk mundemi t’ia plotësojmë dëshirat. Në një tekst autorial me këtë titull, Krasniqi ka thënë se një... Lexo më shumë »

A është Anton Çeta ‘Nderi i Kombit’?

NDUE DEDAJ Ndodh një vrasje në mes të Tiranës, për gjakmarrje, për më tepër e një oficeri policie, njeriu të rendit dhe ligjit, teksa gjykata kishte dhënë vendim me burg për vrasjen,... Lexo më shumë »

Latifi: Flirti me Albin Kurtin po e shtyn LDK-në drejt tradhtisë ideologjike ndaj Rugovës

Ditëve të fundit në politikën kosovare ka pasur një përplasje të madhe deklaratash mes kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli dhe zyrtarëve të lartë të LDK-së, siç janë Abdullah Hoti dhe Lutfi Haziri,... Lexo më shumë »

Haziri: Ky është grupi që ka “gisht” në vrasjen e kolonel Zemës

E  vetmja shpresë mbetët te Gjykata Speciale e cila mund të jap një kontribut të madh në zbardhjen e vrasjes së kolonel Zemajt por edhe të vrasjeve të tjera politike të ndodhura... Lexo më shumë »

Me shkas Parlamenti i Kosovës, nuk miratoi projekt-rezolutën, nuk përfshiu Krahinën e Preshevës!?

Shkruan: Refik HASANI Në Projekt-Rezolutë do të duhej të  përfshihet edhe  Krahina e Preshevës! Parlamenti  i Kosovës,  miratoi  projekt-rezolutën mbi procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Paralamenti... Lexo më shumë »

Shkrim shumë emocionues kushtuar policisë

Nga: Mehdi Mulaj Kur ju jeni në pizhame, unë jam në uniformë, me revole në brez, i gatshëm për t’jua siguruar gjumin e qetë. Ftohtë, borë, akull e shi, unë jam në... Lexo më shumë »