Thirret ezani i parë në xhaminë më të madhe të Turqisë

Në xhaminë Çamlıca e cila është ndërtuar në kodrën më të lartë të Stambollit dhe ndërtimi i së cilës ka zgjatur për 6 vite u thirr ezani i parë. Ezani i parë... Lexo më shumë »

Flet i riu nga videoja ‘A ban me fol’, thotë se nuk ka nevojë për financim dhe se është mjaft mirë

Një video e realizuar vite më parë, u bë sensacion ditëve të fundit. Madje fjalët e thëna nga një i ri nga Drenica u emituan dhe edituan nga shumë të tjerë, duke... Lexo më shumë »

Shënohet dita e Mësuesit

Në Kosovë dhe në të gjitha trevat shqiptare, sot shënohet 7 Marsi – Dita e Mësuesit, e cila është një ngjarje me rëndësi kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit e parë të... Lexo më shumë »

Zyrtare: Pranohet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol

Kosova edhe një herë ka aplikuar për t’u bërë pjesë e organizatës së sigurisë, Interpol. Asambleja e Interpol sivjet do të mbahet në Santiago të Kilit në muajin tetor. Zëvendësministri i Brendshëm,... Lexo më shumë »

Rrëfimi i rapsodit shqiptar, tregon këngët që i pëlqente Adem Jashari në vitet e 80’ta

Kjo është fotografia e Adem Jasharit  cila u publikua për herë të parë nëpër rrjetet sociale dhe më pastaj nëpër media, ku shihet komandanti në mesin e  rapsodëve duke dëgjuar muzikë folklorike. ... Lexo më shumë »

Britanikët reagojnë ashpër pas emërimit të Naser Shalës, jep dorëheqje O’Connell

Ambasada e Britanisë në Kosovë është ndarë e pakënaqur me emërimin e Naser Shalës si drejtor i Sekretariatit të Agjencisë Kosovare të Krahasimit dhe Verifikimit të Pronës. Në shenjë pakënaqësie edhe Ambasadori... Lexo më shumë »

Haradinaj bën homazhe te Jasharajt: Kjo familje e ringjalli popullin tonë!

Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj së bashku me kabinetin qeveritar, kanë bërë homazhe pranë varrezave të Jasharajve në Prekaz. Me këtë rast, shefi i ekzekutivit tha se kjo familje bëri shumë për... Lexo më shumë »

Veseli: Epopeja e UÇK-së ndryshoi rrjedhën e historisë, sot askujt nuk i frikësohemi!

 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli bashkë me kryetarin e Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në përvjetorin e 21-të të Epopesë së UÇK-së. Kryeparlamentari Veseli... Lexo më shumë »

Foto e rrallë e komandantit Adem Jashari, në një odë me muzikë patriotike!

Një fotografi e rrallë është publikuar nga deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, ku shihet komandanti legjendar, Adem Jashari në një odë të Drenicës duke dëgjuar muzike me sharkia. Përpos... Lexo më shumë »

Realizim i rrallë i emblemës së UÇK-së në gëzhoja plumbash (Foto)

Besart Gashi, i cili vitin e kaluar kishte punuar portretin e komandantit Adem Jashari me 200 mijë gëzhoja fishekësh, në 21-vjetorin e Epopesë së UÇK-së ka ardhur me një tjetër punim. Ai... Lexo më shumë »